Letní hra Korunky

Letos v červnu proběhla historicky první Letní hra Korunky. Konala se ve Westernovém městečku Boskovice a zúčastnili se jí Korunkáři s nejvyšším počtem ročních Korunka bodů nasbíraných od ledna do května. Počasí vyšlo skvěle, nálada byla výtečná, takže si první Letní hru všichni parádně užili. Vítězem a majitelem nového skútru Honda Vision se stal HANNY, který se tak za řídítka skútru posadil vůbec poprvé v životě. Hannymu i všem ostatním úspěšným Korunkářům gratulujeme a těšíme se na viděnou opět za rok. Všichni se totiž shodli, že taková akce by se měla určitě zopakovat.
Zatím se před Saloonem prohání jen vítr (a jedna rodinka, co nemohla dospat). Ovšem během dne najde v Saloonu útočiště celá velká banda Korunky. Osvěží se tady ohnivou vodou, pořádně ostrými fazolemi, chybět nebude ani westernová kapela a trocha tance. Ta blonďatá kráska na koni vlastně není kráska, ale šerif, a pěkně ostrý (skoro jako ty fazole). A kovboj v černém klobouku je pro změnu kráska, která má na povel místní hotel. Co by to bylo za westernové městečko, kdyby chyběli divocí koně. Ovšem divocí jsou pouze na povel půvabné indiánky, jinak jsou to hotoví andílci.
A ještě jeden divoký oř na povedeném záběru. Ve stínu jízdárny odpočívá a čeká na nového majitele. Získá ho jen ten nejlepší! Okouzlující atmosféra divokého západu a přivítání od místního šerifa, jeho levé ruky Nely (protože správný šerif pravou ruku nepotřebuje) a Tomáše Ciniburka, ředitele Loterie Korunka s.r.o. Kdo tím nejlepším bude? To rozhodne souboj ve čtyřech kovbojských disciplínách a velkém finále, jak jinak než v Korunce.
Jmenovky pomáhají rozlosovat soutěžící do čtyř barevných skupin. Pak už si je „honáci“ navigují na jednotlivá soutěžní stanoviště. Ve škole rýžování zlata je výuka hodně rychlá a hned se zkouší. Prostě ostrý rozjezd. Divoký západ není pro padavky! Šerif pózuje s červeným týmem a honačkou Markétou. A usmívá se pěkně potutelně, protože tuší, jak rudí bizoni dostanou na rýžovišti zabrat.
Kde všude byla v Americe zlatá horečka? Aljašku říkají všichni bez rozmýšlení, ale že zlatem přetékalo i kalifornské Frisco, to už každý neví. I když honák zelených, Honza, možná ano, jenže napovídat se nesmí. Po několika zapeklitých otázkách mistr předvedl správnou techniku rýžování a pak už jen dohlíží, jak to soutěžícím jde.
Ač někteří nevěřící Tomášové pochybují, zlato tam opravdu je. V každém kýblu je přesně pět kousků, velkých, malých, placatých i koulovitých. Další soutěžní disciplínou je hod podkovou. Na divoký západ jej přinesli Skotové. Výklad mistra kováře poslouchají všichni členové modrého týmu s respektem, honák Tomáš dokonce i smekl. To žlutý tým to bere víc na pohodu, nakonec i kovář si v tom horku sedá na stůl. A honák žlutých Pepa svědomitě doplňuje tekutiny.
Když se člověk pořádně soustředí a podkovu vybalancuje na dlani, nakonec se aspoň do skruže trefí.
Když vám vnadná kovbojka zavazuje oči, je vám ještě do smíchu. Pak ale legrace končí (naštěstí jen tak trochu). Ono totiž není vůbec snadné rozeznat různé ohnivé vody podle čichu… … takže na řadu přichází i chuťové buňky.
Pět soutěžních vzorků, pěkně po americku schovaných v papírových pytlících, soutěžící notně potrápí. Na posledním soutěžním stanovišti rudý tým pózuje s místním ostrostřelcem. Indián pečlivě předvádí, jak napnout ruku, která drží luk. Když ji propnete příliš, odnesete si na vnitřní straně paže pořádnou modřinu.
„Tím palcem si to jen lehce přidržte, to je ono.“ „Správně to děláte, že vy už jste někdy stříleli?“
Barva stužek tu nehraje žádnou roli, baví se tu všichni skvěle. Ondra pečlivě přepisuje průběžné výsledky do tabulky.
Základní část je za námi a soutěžící kontrolují, jestli to Ondra spočítal správně. Ovšem dočasný zástupce šerifa Martin (v bílém klobouku) už všechno dávno přepočítal. Žádné chybě nedá šanci. Westernové losování Korunky probíhá z klobouku do klobouku. V tomhle končí už tažená čísla. Semifinálové tikety čekají na tipy šesti finalistů. Pět jich vzešlo ze soutěží a šestého vylosoval z ostatních soutěžících vítěz Velké hry 2017 Hanny.
Markéta přepíná z role honačky na moderátorku a šesti nejlepším bizonům vysvětluje, že Tomáš bude tahat míčky z klobouku a Martin coby dočasný pobočník šerifa svým právnickým dozorem zajistí regulérnost losování oblíbeného Komba. Pánové ve hře neztrácí dobrou náladu a ke každému postupu si gratulují. Po dvou kolech je jasno. Ve finále se o skútr utká loňský výherce Velké hry Hanny a 7DM.
Pro finále mají pořádně velké tikety a už si kroužkují svá čísla. Tomáš a Markéta zaskakují za oficiální losovadlo. To, na kterém losujeme Korunku v Praze, je na rozdíl od Markéty podstatně míň upovídané.
Napínavý souboj až do konce! Oba finalisti mají trefeno shodně po pěti číslech, takže příští trefa určí vítěze. Vyhrát může jen jeden. Jakmile zazní Kombo, 7DM gratuluje Hannymu, který se stává vítězem Letní hry Korunky. Ostatní soutěžící se přidávají ke gratulacím.
Tomáš předává ceny. Cenu útěchy, medvídka Korunky, získává za šesté místo Petr V. Na fotce to není vidět, ale medvídek třímá ve svých tlapkách láhev luxusního rumu. Na utěšování ideální. Páté místo a sen každého zahrádkáře – sekačka Hecht s pojezdem – bude jezdit pro Kubrta. Bramborovou medaili sice většinou nechce nikdo, ale Omastek má zjevně z grilu Jamieho Olivera radost.
Největší cena, alespoň co se rozměrů týká – obrovský otočný slunečník. Pro počasí letošního léta dokonalý. Naštěstí pro Mokonto výhra zahrnuje i odvoz. Stříbrná příčka a krásná houpačka pro toho méně šťastného finalistu. Ale jak je vidět, 7DM to bere sportovně a úsměv ho neopouští. A konečně vítěz Letní hry – Hanny přebírá od Tomáše první cenu, skútr Honda Vision 110.
Poslední oficialita – šest semifinalistů se šerifem a Tomášem v ladném oblouku pózuje fotografovi. A honem to jdeme oslavit do Saloonu a k Šedivému vlkovi.